Što je integracija podataka, koje su joj prednosti i zašto je važna?

 

Integracija podataka je proces spajanja podataka iz različitih izvora u jedinstvenu cjelinu kako bi se omogućila lakša analiza, pristup i korištenje tih podataka. Pravovremena, sigurna i ispravna razmiena podataka način na koji se tvrtke i organizacije  koordiniraju kako bi omogućile našim gospodarstvima da rade učinkovito i velikom brzinom.

Kao što je content kralj kad je u pitanju način na koji prodajete svoje usluge, data je kraljica kad je riječ o bilo kojoj poslovnoj odluci koju ćete donijeti. Neovisno o branši ili industriji u kojoj djelujete.

Dok je problem s contentom u većini slučajeva uz malo dobre strukture i SEO magije jednostavno (ili barem jednostavnije) rješiv, data predstavlja neusporedivo veći zalogaj (iako je i sam content, dakako, samo oblik date). Naročito ako vam trebaju podaci iz različitih sustava.

I pritom ne mislimo samo na pojedinačne sustave koji bi čovjeku pali prvi napamet – kao što su, recimo, podaci koji se pohranjuju u različitim eko sustavima u kojima radimo.

Integracija podataka u kontekstu poslovanja

Kako biste pravovremeno donijeli dugoročno najodrživiju odluku za svoje poslovanje, trebat će vam mnogo više podataka od onih koje svatko od nas unosi i pohranjuje na svojim osobnim uređajima, čak i ako ih spremamo na cloud – što vašim IT stručnjacima značajno olakšava posao kad je u pitanju pristup, prikupljanje i analiza podataka.

Najbolju ćete poslovnu odluku o isplativosti nekog proizvoda (novog ili starog) donijeti tek kad u obzir uzmete mnogo širi kontekst.

  1. Trebat će vam uvid u proizvodni lanac i sve s njim povezane čimbenike, uključujući vanjske kooperante s kojima možebitno surađujete.
  2. Distribucija.
  3. Na jednom ćete mjestu trebati integrirane podatke koji se tiču svih vaših sustava naplate.
  4. Trebat će vam, jasno, i uvid u cijenu rada, što uključuje trošak hladnog pogona kao i cijenu vaših zaposlenika, ali i sustava kojima se oni služe. B2B troškovi se unatoč svojem značaju nerijetko gube iz računica.
  5. A nikako ne biste trebali zanemariti niti trošak marketinga, što je samo po sebi golemi proces koji se, između ostaloga, proteže od faze istraživanja tržišta, istraživanja potrošačkih navika, definicije profila vašeg klijenta i načina na koji ćete mu svoj proizvod prezentirati. Dakle, još jedan u nizu nepreglednih seta podataka.

I to je tek jedan mali dio svih podataka kojih se želite dokopati, a koji će vam značajno pomoći u tome da donesete informiranu odluku o isplativosti neke investicije.

Problem je u tome što se svi ti podaci skrivaju u izoliranim i često međusobno nepovezanim ili loše povezanim sustavima. Ako se kojim slučajem i odlučite za ručno prikupljanje i obradu sve te date, vjerojatno će vam trebati godine. A vaši će podaci dotad biti toliko zastarjeli i neiskoristivi da ćete se doista moći prozvati Sizifom modernoga doba.

Zato trebate alat koji se zove integracija podataka (data integration).

 

Od čega se sastoji data integration i zašto vam treba?

Različiti se podaci, kao što smo vidjeli, pohranjuju na različitim mjestima. Što pak posljedično znači i da se najčešće pohranjuju u različitim formatima.

Želite li stvoriti jedinstveno mjesto s kojeg ćete moći pristupiti svim tim „otocima podataka“ – ili kako ih struka zove: silosi, trebat će vam alat koji će ih znati automatizirano dohvaćati, prevoditi i strukturirati ne bi li te podatke vaši stručnjaci kasnije mogli analizirati te na temelju njih donositi ispravne odluke, kao i određene predikcije koje se tiču vašega poslovanja.

 

Data integration se sastoji od nekoliko važnih koraka.

  1. Identifikacija izvora podataka
    U ovom ćete koraku pronaći različite izvore podataka koje želite integrirati kao što su baze podataka, tablice, API-ji i brojni drugi.
  1. Izvlačenje podataka
    Nakon što ste identificirali sve izvore koji vam trebaju, iz njih ćete pomoću odgovarajućih alata izvući ili obraditi svoje podatke.
  1. Mapiranje podataka
    Različiti izvori podataka mogu koristiti različite terminologije, kodove ili strukture kojima predstavljaju slične informacije. Kreirate li dobre obrasce mapiranja, stvorit ćete okruženje u kojem podaci koje izvlačite iz različitih sustava mogu međusobno komunicirati.
  1. Provjera točnosti podataka
    Kako bi vaš sustav funkcionirao, morate biti sigurni da su podaci kojima se služi cjeloviti i točni.
  1. Transformacija podataka
    U ovom stadiju vaši su podaci već prikupljeni i pravilno obrađeni te strukturirani u istom formatu.
  1. Učitavanje podataka
    Nakon što ste prikupili, obradili i provjerili svoje podatke, „podići“ ćete ih i objediniti na jednom mjestu (termin koji struka koristi zove se warehouse).
  1. Sinkronizacija podataka
    Ovaj će vam korak omogućiti da podaci kojima baratate ostanu up to date, bilo kroz nužne updateove ili integracijom novih podataka, kad i gdje je to potrebno.
  1. Sigurnost
    Radite li s osjetljivim podacima ili podacima koji podliježu zakonskim mjerama nadzora, morat ćete osigurati potrebne mehanizme kako biste poštovali tražene zakonske regulative zaštite podataka.
  1. Metadata management
    Metadata je termin kojim se označavaju informacije koje pružaju informacije o podacima koje ste prethodno integrirali. Njihova je primarna funkcija korisnicima omogućiti jednostavniji uvid u kontekst, izvor i značenje pojedinih podataka.
  1. Pristup i analiza podataka
    Nakon što ste kroz prethodne korake integrirali svoje podatke, možete im jednostavno pristupati te ih analizirati pomoću svih drugih analitičkih kojima se služite u svom poslovanju.

Neovisno o tome kojim se tipom integracije podataka služili (struka ih prepoznaje nekoliko, a dva najvažnija tipa odnose se na Enterprise Data Integration (EDI), odnosno integraciju usmjerenu na prikupljanje podataka iz različitih poslovnih sustava te Customer Data Integration (CDI) ili integraciju usmjerenu na istraživanje podataka koji se tiču vaših korisnika), ovih ćete deset koraka zasigurno pronaći u svakom tipu integracije podataka.

No, zašto je integracija podataka uopće nužda i kako vam može pomoći u poslovanju?

 

Prednosti integracije podataka

Sama činjenica da je tržište softwarea za integraciju podataka prošle godine težilo 13.2 milijarde dolara te da se predviđa da će do 2030. biti vrjednije od 30.2 milijarde dolara govori dovoljno o značaju i njegovoj percepciji integracije podataka na globalnoj razini.

Premda je integracija podataka češće viđena u velikim kompanijama, to nikako ne znači da bi ju tvrtke manjih obujma smjele zaobići. Živimo u digitalnom vremenu koje pod sve značajnijim uzletom generativne umjetne inteligencije proizvodi nepregledne količine podataka. I kad kažemo nepregledne, zaista ne pretjerujemo.

Prema nekim istraživanjima u ovom se trenutku na dnevnoj razini proizvodi 328.77 milijuna terabajta. Prenesemo li to na višu skalarnu vrijednost, zettabajte (odnosno devet nula više o terabajta), godišnje proizvodimo 120 zetabajta, mjesečno 10, tjedno 2.31, a dnevno 0.33 zetabajta.

Usporedbe radi, čitave 2015. godine čovječanstvo proizvelo svega 12 zetabajta, odnosno tek jednu dvanaestinu trenutačnih kapaciteta, dok je prvi zetajbat proizveden samo tri godine ranije, a do kraja 2025. godine se očekuje skok na 163 zetabajta godišnje!

Dakle, brzina kojom ćemo dolaziti do kvalitetnih i relevantnih informacija nameće se kao ključni faktor svake ozbiljne poslovne strategije.

Ono što nam integracija podataka, prema svojoj definiciji, nudi je pristup centraliziranom skladištu podataka (stručno warehouse ili data lake) čiji je jedini cilj poduzećima omogućiti da kroz informirane poslovne odluke efektivno iskoriste svoj puni potencijal.

  1. Kvalitetnije poslovne odluke
    Stoga ne čudi što se najčešće spominjana prednost integracije podataka odnosi upravo na povećanje kvalitete donošenja poslovnih odluka. Data kojom baratamo je jedinstvena, svima razumljiva i jednako dostupna. Neovisno o tome jeste li marketinški ili IT stručnjak, poslovni analitičar ili CEO, zahvaljujući integraciji podataka vaše će odluke biti donesene brže te će uz to nedvojbeno biti i kvalitetnije.
  1. Smanjenje troškova
    Optimizacija poslovanja je jedna od glavnih preokupacija svakoga tko se nalazi na bilo kakvoj poziciji upravljanja, a smanjenje troškova neupitno je jedna od dugoročnih prednosti koje poduzećima integracija podataka donosi.
    Nećemo se sad lagati, naravno da pristupanje integraciji podataka inicijalno predstavlja određenu investiciju. Koliku točno, ovisi o vašim pojedinačnim potrebama. No, ulaganjem u integraciju podataka dugoročno smanjujete niz zapreka koje svakodnevno guše vaše poslovanje, a smanjenje troškova najprije ćete vjerojatno uočiti na cijeni operativnih troškova.
  1. Bolja kvaliteta podataka
    Ako se nakratko prisjetimo onih koraka koje uključuje svaki proces integracije podataka, znat ćete da je taj proces toliko zahtjevan zbog toga da bi vam osigurao najtočnije, najpotpunije i najkvalitetnije podatke. Njihovom praktičnom primjenom donijet ćete poslovne odluke od kojih ćete imati najviše koristi.
  1. Smanjenje prostora za pogreške
    Iako integracija podataka doprinosi smanjenju troškova, sama činjenica što se radi o automatiziranom procesu znači i da se smanjuje prostor za ljudsku pogrešku. Kao i sa svakim slučajem automatizacije, zadaci koji su ljudima prije oduzimali golemu količinu vremena sad postaju mnogo brži i, što je često važnije, mnogo točniji. Dodatni benefit je što ćete svoje ljude osloboditi nerijetko dosadnih repetitivnih zadataka te im omogućiti da svoje radno vrijeme posvete projektima od većeg strateškog značaja.
  1. Veća sigurnost podataka
    Iako se ove točke dotičemo na kraju, sigurnost podataka koju integracija podataka donosi vjerojatno je jedna od najvrjednijih prednosti o kojima smo dosad govorili. Zdrav razum nalaže da ćete svoje podatke lakše zaštiti nalaze li se na jednom mjesto nego ako su raštrkani između nekoliko lokacija.

Ova će vas stavka posebno zanimati u slučaju da radite s osjetljivim informacijama koje zakonski podliježu strogom nadzoru. Prema IBM-ovom godišnjem izvješću, trošak samo jednog izoliranog data breacha prošle je godine na globalnoj razini prosječno iznosio  4.45 milijuna dolara. Što je u trogodišnjem periodu rast od 15%.

Zahvaljujući suvremenim softwareima za integraciju podataka danas pomoću različitih alata svoje podatke možete zaštiti bolje nego ikad prije.

Među najbolje na tržištu ubrajaju se i proizvodi iz IBM-ovog Sterling portfelja.

TIS može s povjerenjem tvrditi da IBM ispunjava ove standarde i više od toga, kao vodeći u ovom području, zahvaljujući portfelju IBM Sterling. Portfelj omogućuje vrhunska B2B i MFT (Managed File Transfer) rješenja uz stvaranje vrhunskih performansi i sigurnosti, prilagođenih zahtjevima svakog klijenta, izvode li se na lokaciji ili u oblaku.

Ponosni smo u TIS-u što smo implementirali IBM B2B Integrator, Sterling File Gateway i Connect: Direct za veliki broj klijenata u financijskim uslugama, distribuciji i široj industriji.

Zainteresirani ste za to da se vaši ključni podaci prikupljaju, obrađuju i razmjenjuju sigurno, na vrijeme i u potpunosti s vašim partnerima?

Stupite u kontakt s jednim od naših stručnjaka za Sterling kako biste saznali više te uz besplatnu radionicu u potpunosti dijagnosticirali svoje potrebe za B2B integracijom!